Mapa myśliCzy zauważyłeś, że nie wybrałem dotąd nazwy dla mojego nowego przedsięwzięcia? Być może dziwi Cię to, dlaczego dotąd tego nie zrobiłem.

Zauważ, że dopiero teraz wiem wystarczająco dużo co i komu zamierzam oferować. Nazwa przedsięwzięcia powinna bazować bowiem na wybranej grupie docelowej, problemach jakie chcesz rozwiązywać oraz na produktach jakie zamierzasz sprzedawać.


Nazwa którą wybiorę będzie jednocześnie moją nazwą użytkownika na Allegro. Dodatkowo zarejestruję również domenę o tej nazwie. Tak więc jednym z kryteriów wyboru będzie to, czy wybrana nazwa nie jest już przypadkiem przez kogoś zajęta na Allegro i czy jest wolna odpowiednia domena.

Proces wyboru nazwy jest kilkuetapowy. Polecam rozłożyć go na kilka dni. Trzeba być bardzo kreatywnym i dać czasu podświadomości aby podpowiedziała nam najlepsze pomysły.

Zacznij od wypisania całej listy różnych słów i wyrażeń, które kojarzą się z Twoją działalnością. Im więcej, tym lepiej. Mogą to być rzeczowniki, przymiotniki i czasowniki.

Wypisałem na początek co tylko przyszło mi do głowy: taniec, taneczne, dance, tańcząc, rozrywka, w parze, łacina, ruch, przyjemność, muzyka, zabawa, spotkanie, kursy tańca…

Możesz też poprosić kogoś o pomoc. Razem łatwiej jest dodawać kolejne słowa. Inne osoby mogą mieć inne skojarzenia. Nie muszą to być nawet osoby, które znają się na Twojej działalności.

Dzięki dodatkowej rozmowie z przyjacielem dopisałem jeszcze dwa wyrażenia: zaczarowane buciki, czerwone buciki. Podobno była dziewczynka, która musiała stale tańczyć w jakiś czerwonych zaczarowanych bucikach :)

Teraz wypisz różne skojarzenia do wypisanych wcześniej słów.

będzie tańczył jak po założeniu czerwonych trzewików
tańczyć każdy może
do tańca i do różańca
do tańca trzeba dwojga
przyjemność

Przypomnij sobie o swojej grupie docelowej. Czym ona się charakteryzuje? Jakie są jej szczególne cechy?

kobieta
lubi się ruszać
taniec z gwiazdami
tańcz sama, nie przejmuj się partnerem

Zapisz swoje imię i nazwisko. Czasem to właśnie może być Twoją nazwą. Możesz wykorzystać to częściowo. Doskonałym przykładem wykorzystania nazwiska jest cytowana już na tych stronach Marlena Forma. Jej nazwisko doskonale nadaje się do tego, aby je wykorzystać w dziedzinie, którą się zajmuje, czyli w modzie.

Pomyśl teraz o słowach, które wiążą się z sukcesami w branży w której chcesz się specjalizować. Wyobraź sobie korzyści jakie będzie odnosić Twój klient.

świetna forma
wyprostowane ciało
smukła sylwetka
spełnienie

Pobaw się słowami, które już wypisałeś. Przestawiaj litery, pisz wspak i twórz palindromy. Poszukaj wyrazów bliskoznacznych i sąsiednich wyrazów ze słownika. Wypisz słowa które zaczynają się na tę samą literę albo brzmią podobnie. Bądź bardzo twórczy.

Pomyślałem, że mógłbym napisać słowo „taniec” od końca. W ten sposób powstał „Ceinat”. Oryginalna nazwa. Tylko czy ona coś mówi?

Kiedy już stworzysz całą listę słów i wyrażeń wybierz te, które najbardziej Tobie odpowiadają. Sprawdź, które z tych nazw są praktyczne:

  • Czy nazwa jest łatwa do wymówienia?
  • Czy nazwa nie jest za długa, aby nadawała się jako nazwa domeny i nazwa użytkownika na Allegro?
  • Czy nazwa nadaje się do użycia w tytułach aukcji?
  • Czy nazwa się wyróżnia?
  • Czy nazwa jest przyjemna dla ucha?
  • Czy nazwa odpowiada temu, do czego będziesz się zobowiązywać wobec swoich klientów?

Kiedy masz już tę jedną nazwę, sprawdź jak odbierają ją osoby z Twojej grupy docelowej. Jeżeli nie jesteś pewien, która nazwa będzie najlepsza, to sprawdź w ten sposób od razu kilka nazw. Najlepiej sprawdzaj u różnych osób. Zwróć uwagę szczególnie na opinie tych, które nie znają jeszcze szczegółów na temat tego czym będziesz się zajmował. Sprawdź, czy ta nazwa od razu im coś mówi.

Ruszam więc do testowania kilku wybranych przeze mnie nazw.

dodajdo.com Poleć tę relację innym...

Brak odpowiedzi do “Dopiero teraz wybieram nazwę”  

  1. Brak komentarzy

OdpowiedzZapisz się,
jeśli chcesz śledzić na bieżąco 
rozwój biznesu opartego na Allegro.
Imię: *
Email: *

W każdej chwili możesz się wypisać!

Pytania i Odpowiedzi

  • Lexus: A ja polecam olx. Możesz tu sprzedawac bez płacenia ani złotówki jakichkolwiek kosztów. Kupujący płaci prowizje razem z przesyłką olx. Wystarczy mieć towary... Czytaj dalej
  • Michał: Hm, mam wrażenie że na Allegro ostatnio najwięcej towarów z Aliiekspres. Nie mam nic przeciwko, ale okropnie trzeba uważać na czas dostawy, bo łatwo... Czytaj dalej

Szukaj na Allegro

Co chcesz sprzedać lub kupić?
Ogromny wybór!